E-Serbest Meslek Makbuzu

E – Serbest Meslek Makbuzu Nedir?

E-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM), Serbest meslek erbablarının, gelir idaresi başkanlığınca belirlenen standartlarda internet ortamında oluşturulması, muhafaza edilmesi, ibraz edilmesi ve raporlanmasıdır. Kısaca, kağıt makbuz ile aynı niteliği taşıyan elektronik belgedir.

E-Serbest Meslek Makbuzu Geçiş Zorunlu mu?

E-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM), serbest meslek erbabları yani avukatlar, mali müşavirler, doktorlar, mühendisler, sanatçılar, arabuluclar, denetçiler ve danışmanlar gibi mesleklere sahip olan tüm mükellefleri ilgilendirmektedir. 01.07.2019 tarihi itibariyle e-smm zorunlu hale gelecektir.

E-Serbest Meslek Makbuzun Avantajları Nelerdir?

 • E-Serbest Meslek Makbuzu ile kağıt, kargo ve arşiv masraflarınızdan kurtulursunuz.
 • E-Serbest Meslek Makbuzu ile istediğini her an ve her yerde, cep telefonu, tablet yada laptopunuzdan fatura kesebiliyor olacaksınız.
 • E-Serbest Meslek Makbuzu ile tüm makbuzlarını raporlayabilir, düzenleyebilir ve takip edebilirsiniz.
 • E-Serbest Meslek Makbuzu ile oluşturduğunuz makbuzlarınız aynı anda müşterinize mail yoluyla gönderebiliyor olacaksınız.

E-Serbest Meslek Makbuzu Başvuru Süreci Nedir?

Başvurunuz için e-imza’nız olması yeterli olacaktır. Tıklayınız..

E-Serbest Meslek Makbuzu Fiyatları Nedir?Accounts

Free Trial

Projects

SSL

Storage

Paket 100 

100TL 

+ KDV

100 Adet Makbuz

1 Yıl Kullanım Süresi

Çok Kullanıcılı - Eş Zamanlı Kullanıcı

PC/Mobil/Tablet

10 Yıl Saklama

Paket 200

200TL

+KDV

200 Adet Makbuz

1 Yıl Kullanım Süresi

Çok Kullanıcılı - Eş Zamanlı Kullanıcı

PC/Mobil/Tablet

10 Yıl Saklama

Paket 500

300TL

+KDV

 200 Adet Makbuz

Sınırsız Kullanım Süresi

Çok Kullanıcılı - Eş Zamanlı Kullanıcı

PC/Mobil/Tablet

10 Yıl Saklama

e-SMM Başvuru Formu

Kullanılacak Olan Portalın Özellikleri

 • Mali Mühür / e-İmza kullanmanız gerekmez.

NES e-SMM Uygulaması’na geçiş yaptığınızda mali mühür ya da e-İmza kullanmanız gerekmez ve tüm tarayıcılardan(chrome, firefox, explorer, safari..) giriş yapabilirsiniz. Mali mühür ya da e-İmza tek sefere mahsus sistem aktivasyonu yapılırken kullanılacaktır.

 • Her zaman her yerden Erişim

NES e-SMM Portalı, web tabanlı bulut sunucular üzerinde çalışan bir uygulamadır. İnternet erişimi olan her yerden, bilgisayar/tablet/cep telefonu fark etmeksizin her zaman kullanıcı adı ve şifre ile erişim yapılabilir.

 • 10 Yıl Saklama

e-SMM verileri, Türkiye sınırları içerisinde farklı şehirlerde bulunan birbirine yedekli sunucularda tutulmaktadır. Var olan herhangi bir e-Serbest Meslek Makbuzuna 10 yıl boyunca erişilebilir, geçerli bir e-Makbuzun silinmesine imkan verilmez.

 • Taslak Oluşturma

Bir müşterinize oluşturmuş olduğunuz bir e-Serbest Meslek Makbuzunu tek tuşla yeniden oluşturarak yeni tarih ile gönderebilirsiniz.

 • İptal Seçeneği

Hatalı oluşturduğunuz makbuzlarınızı kolayca iptal edebilirsiniz. Sistem üzerinde oluşturulan ve iptal edilen tüm makbuzlar Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine raporlanır.

 • Kullanıcı Yönetimi

1 ana kullanıcı bulunur. Bu kullanıcı sistem yöneticisi olarak sınırsız sayıda alt kullanıcı tanımlayabilir ve tanımlanan kullanıcılara da yetki kısıtlaması yapabilir.

 • PDF Özelliği

Seçilen/belirli bir tarih aralığında ki makbuzlar toplu halde, tek sayfa PDF olarak veya zip içerisinde birbirinden bağımsız olarak indirilebilir veya yazdırılabilir.

 • Entegrasyon Yetenekleri

Bir programınız ya da uygulamanız var ise size sağladığımız web servisler ile bu uygulamanıza entegrasyonu sağlayabilirsiniz.

 • GİB Raporlaması

Raporlama bizim sorumluluğumuzda olup, her ayın 15’inde bir önceki aya ait makbuzlar sistem tarafından otomatik olarak Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanır. Daha öncesinde raporlama yapmak istemeniz halinde portal üzerinden istediğiniz zaman dilimini Başkanlığa raporlayabilirsiniz.

 • e-Mail Gönderimi ve Takibi

e-SMM oluşturulurken muhatabının mail adresinin yazılması halinde, oluşturulan makbuz alıcısına e-Mail ile otomatik olarak gönderilir. e-SMM oluşturulduktan sonra da e-Mail ile istenilen makbuzlar sistem üzerinden gönderilebilir. Ayrıca maillerin ulaşıp ulaşmadığını da sistem üzerinden görebilirsiniz.

 • Farklı Seri Kullanma Özelliği

Farklı seriler ile makbuz oluşturabilirsiniz. Her bir seri kendi içerisinde sistem tarafından otomatik olarak müteselsillik kontrolüne tabi tutulur. Son oluşturulan makbuz tarihinden önceki tarihe aynı seri üzerinden makbuz oluşturulmasına sistem izin vermez, yeni bir seri açmanıza olanak verir.

 • Müşteri Listesi / Cari Kayıt Özelliği

Bir müşterinize makbuz oluşturduğunuz anda müşterinizin carisi otomatik olarak sisteme kaydolur. Yeniden aynı bilgileri girmeniz gerekmez. Ya da isterseniz tek seferde müşterilerinizi sisteme manuel olarak tanımlayabilirsiniz ya da excel olarak sisteme yükleyebilirsiniz.

 • Esnek ve Kolay Raporlama

Belirlediğiniz dönem içerisinde ki makbuzları istediğiniz başlıklar altında excel formatında sisteminize alabilirsiniz.

 • Filtre Özellikleri

Filtreleme özellikleri ile istediğiniz özellikte aramalar yaparak kolayca sonuç alırsınız.

 • Tasarım Yükleme

Firma logonuz ve banka bilgileriniz de makbuzlarınızda yer alabilir ya da özel tasarımlara da imkan verilir.